Vydejte se do Španělska

Mapa Španělska

Rajčatové bitvy, býčí zápasy, dobré víno, temperamentní lidé a azurově modré moře. Samozřejmě mluvíme o slunečném Španělsku, které je jednou z nejpopulárnějších destinací pro milovníky cestování. Nyní si toto krásné jižní království představíme z té nejobecnější roviny. Usedněte tedy do svých lavic, hodina zeměpisu začíná! 

Základní údaje

Španělsko – oficiálně Španělské království, je pátým největším evropským státem. Má přibližně 49 milionů obyvatel a hlavním městem je Madrid, který leží v centrální části země. Je až neuvěřitelné, že vznik země se datuje o celých 5 století do minulosti – vzniklo totiž již v roce 1469! V současnosti je členem Evropské Unie (od roku 1999) a též zemí Schengenského prostoru, takže si při cestování vystačíte pouze s občanským průkazem. Oficiální měnou je Euro.

Mapy ke stažení

Pevnina, ale též několik ostrovů

Španělsko zabírá přibližně pět šestin Pyrenejského poloostrova, což je zhruba 490 tisíc kilometrů čtverečných. Nevládne však pouze tímto územím, neboť k němu patří ještě Kanárské ostrovy, Baleárské ostrovy, dvě městské exklávy v severní Africe a též několik malých ostrůvků při jeho pobřeží. Dohromady se tak Španělsko rozprostírá na ploše o velikosti cca 504 tisíc km2, což je velikost srovnatelná zhruba s Thajskem.

Španělské velehory

Pokud pomineme rozdrobené oblasti a budeme se věnovat pouze pevninské části, je až neuvěřitelné, s jakou rozmanitostí se zde setkáme. V jeho severní části můžeme najít pohoří Pyreneje, jež jsou po Alpách druhým nejvyšším pohořím v kontinentální Evropě a které jsou v zimních měsících hojně navštěvovány lyžaři.

Nejvyšší horu Španělska ovšem nenajdeme zde, nýbrž na vzdáleném ostrově Tenerife – je jím hora Pico de Teide, která se nad hladinu moře vypíná o celých 3 718 metrů!

Rozmanitá krajina

Většinu území (cca 210 tisíc km²) pevninského Španělska pak tvoří rozsáhlá náhorní plošina se jménem Meseta a průměrnou výškou 660 metrů nad mořem. Zbytek země je tvořeno přilehlým pohořím a samozřejmě též úrodnými nížinami španělských řek.

Ta největší a nejdelší je proslulá řeka Ebro, která protéká Španělskem o celkové délce 928 kilometrů. Nesmíme též zapomenout na druhou významnou řeku Douro, která částečně tvoří přirozenou hranici s Portugalskem a jejíž délka ve Španělsku činí přibližně 710 kilometrů.

Ekonomika Španělského království

Co se týče ekonomiky, je Španělsko velmi vyspělou zemí. Ta je závislá zejména na zemědělství (pěstují se zde například citrusy, vinná réva, olivy, ale také zelenina všeho druhu), ale též průmyslu. Důležitým vývozním artiklem jsou samozřejmě automobily.

Nejedná se však pouze o národní značku Seat – montují se zde též např. automobily Opel, Citroen, Peugeot, Volkswagen a mnohé další. Španělsko je též důležitým výrobcem lodí a produktů oděvního průmyslu (zejména obuvi).

Turistické cíle

Mezi nejnavštěvovanější místa patří hlavní město Madrid, ale též metropole Katalánské autonomní oblasti – Barcelona, která je druhým největším městem. Země samozřejmě těží taktéž z jeho přímořské polohy a je tak jednou z nejoblíbenějších letních destinací.

Mezi konkrétní místa patří zcela jistě riviéra Costa Brava, Baleárské ostrovy (zejména Mallorca, Menorca a Ibiza) a také vzdálené Kanárské ostrovy, jež leží v Atlantském oceánu, asi 100 kilometrů západně od afrických břehů.

Mapa online

Fotogalerie ze Španělska

Mapa Španělska
4.1 (82.86%), hlasy: 7


Title

Chci odhalit tajné nabídky →

Tajné nabídky dovolené ve Španělsku