Vydejte se do Španělska

Katalánsko

Stejně, jako se Česká republika dělí na 13, potažmo 14 krajů (pokud počítáme i Prahu), se podobným způsobem dá rozdělit i Španělské království. S tím rozdílem, že ve Španělsku se těmto samosprávným celkům neříká kraje, nýbrž autonomní regiony a není jich 13, ale rovnou 17. V tomto článku se budeme věnovat druhému nejlidnatějšímu regionu, a to Katalánsku.

Základní informace

Katalánsko se nachází v severovýchodní části pevninského Španělska a svou rozlohou, která činí 32 114 km², by se dala přirovnat například k Belgii. Na severu sousedí s Francií a Andorou, na západě s regionem Aragonie, na jihu s Valencií a její přirozenou východní hranici tvoří Středozemní moře. Žije zde téměř osm milionů obyvatel a hlavním městem je proslulá Barcelona.

Zajímavá místa

I přes svou relativně malou rozlohu si Katalánsko ihned zamilujete. Najdete tu totiž v podstatě vše, po čem srdce turistů prahnou. Samozřejmě mluvíme o azurově modrém a vyhřátém moři, ale též o majestátních horských štítech Pyrenejí, které se vypínají na severu regionu. Za návštěvu též stojí vnitrozemí, kde můžeme spatřit nekonečné lány vinic a olivových či citrusových hájů. Zejména na jaře se jedná o úchvatnou a voňavou podívanou.

Nezávislost Katalánska

Samotní Katalánci jsou velice impulzivní, nicméně velice přátelští a milí. Na co si musíte dávat pozor, je fakt, že Katalánci se za Španěly nepovažují. Mají svou vlastní kulturu, dějiny a dokonce též jazyk! Katalánština je zde oficiálně druhým úředním jazykem. Není tajemstvím, že se dokonce usilovně snaží o odtržení od Španělska a vytvoření vlastního státu. Je však otázkou, zdali se jim tyto sny někdy splní.

Jak do Katalánska?

Jestliže se do Katalánska budete chtít dopravit z ČR, nejjednodušší cesta vede na letiště v Barceloně, kam z Prahy létá několik společností. Od podzimu 2017 se k těmto dopravcům připojí i největší nízkonákladová společnost Ryanair, takže můžeme očekávat, že ceny za letenky podstatně klesnou (nyní se pohybují okolo 4 tisíc za zpáteční let). Případně můžete využít letiště v Gironě či Reusu – z Prahy ovšem na tato letiště žádný přímý let není.

Památky

K vidění jsou zde stovky zajímavých míst, jejichž popis by zabral nespočet stran. Vybrali jsme pro vás tedy alespoň pár nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších v samotné metropoli Katalánska. Tou první je samozřejmě ikonická stavba Barcelony – Chrám Boží rodiny. Zajímavostí je, že chrám není stále dokončen a staví se již 135 let! Když už budete v Barceloně, byla by velká škoda též nenavštívit proslulý secesní dům Casa Batllo či Casa Milà. Energie na další objevování pak načerpáte v nádherném a upraveném parku Parc de la Ciutadella.

Katalánsko
5 (100%), hlasy: 4


Title

Chci odhalit tajné nabídky →

Tajné nabídky dovolené ve Španělsku