Vydejte se do Španělska

Bilbao

Co si představíte, když se řekne Bilbao? Troufáme si tvrdit, že zejména pánské osazenstvo napadne jako první světoznámý fotbalový klub Athletic Bilbao, čímž je však jejich obecné povědomí o tomto městu vyčerpáno. A to je velká škoda. Bilbao je totiž hrdým městem, které má světu rozhodně co nabídnout!

Hlavní město Baskicka

Bilbao je město, které se nachází na samotném severu Španělska. Zároveň je též hlavním městem regionu Baskicko. Svým domovem ho nazývá na 350 tisíc obyvatel, čímž se řadí na desátou příčku nejlidnatějších měst ve Španělsku. Jedná se o nejdůležitější průmyslové město dané oblasti – nejdůležitějším vyráběným produktem jsou zde lodě, které se vyvážejí do celého světa. Skrze Bilbao protéká řeka Nervión, která se o pár kilometrů dál vlévá skrze Biskajský záliv do Atlantického oceánu.

Milí a dobrosrdeční lidé

Jak již bylo řečeno – Bilbao je hlavním městem Baskicka. Tento fakt možná může některé lidi odradit, nenechte se ovšem vyvést z míry. Baskové jsou velice milí a dobrosrdeční lidé, kteří jsou zároveň na svůj národ a dějiny hrdí. Pokud tak budete chtít na domácí při vašem pobytu v Bilbau zapůsobit, naučte se pár vět jejich řečí, která se nazývá euskara. Samozřejmě se zde ale v pohodě domluvíte anglicky.

Jak do Bilbaa?

Nejsnáze se do Bilbaa dostanete samozřejmě letecky. Příjemnou zprávou je fakt, že můžete využít přímého spojení z Prahy. Za zhruba dvou a půl hodinový let, který operují České aerolinie, zaplatíte přibližně 5 tisíc korun (zpáteční letenky). Pokud byste sem chtěli vyrazit z hlavního města Madridu, urazíte po silnici vzdálenost okolo 400 kilometrů. Příjemnou zprávou je fakt, že zde funguje metro, pomocí nějž se můžete po městě snadno pohybovat!

Největší lákadlo

Pravděpodobně největším lákadlem, které Bilbao nabízí, je velkolepá budova Guggenheimova muzea, která zde stojí od roku 1997 a byla navržena světoznámým architektem Frankem Gehryem (podílel se též na návrhu Tančícího domu v Praze). Její výstavba stála v přepočtu astronomické 3 miliardy korun. Na budově můžete obdivovat zejména její neobvyklé tvary, které téměř popírají zákony fyziky. Najdete ji na místě bývalého přístavu, v severní části města.

Město světových architektů

S určitou nadsázkou by se dalo říci, že je Bilbao městem světových architektů. Kromě Guggenheimova muzea zde totiž najdeme takové architektonické skvosty, jako je třeba tzv. most Zubizuri, který navrhnul další uznávaný architekt Santiaga Calatrava či proslulý třináctimetrový pes Puppy, kterého stvořil Jeff Koons. Velmi zajímavě řešené jsou též vchody do metra a dá se směle tvrdit, že je každý svým způsobem unikát.

Sedm století stará čtvrť

Až budete mít moderního umění dost, nezapomeňte se vydat též do samotného srdce Bilbaa. Nejpopulárnějším místem zde je čtvrť Casco viejo, která tu stojí přes 700 let a jedná se tak o nejstarší část města. Vidět zde můžete například katedrálu Catedral de Santiago, která tu stojí již od konce 14. století!

Bilbao
5 (100%), hlasy: 1


Tajné nabídky dovolené ve Španělsku