Vydejte se do Španělska

Barcelona

Ačkoliv Barcelona není hlavním městem Španělska (je jím Madrid), patří toto úchvatné město mezi nejnavštěvovanější lokality nejenom tohoto jižanského státu, ale též v rámci celé Evropy! Vždyť jen málo měst může svým návštěvníkům nabídnout dohromady historické památky, umění, nakupování, zábavu, sport či zkrátka pouze lenošení u moře.

Navíc tu i mimo hlavní sezónu vládne relativně příznivé klima, což k návštěvě Barcelony přímo vybízí! Než začnete balit kufry, můžete si zatím přečíst tento článek, ve kterém se o tomto nádherném městě dozvíte několik základních informací.

Nejbohatší region Španělska

Jak vyplývá ze samotného úvodu – Barcelona není hlavním městem Španělska, ačkoliv za něj bývá často zaměňována. Je však hlavním městem Katalánska, což je španělské autonomní společenství a taktéž nejbohatší region celého státu. Odtud také pramení snahy o odtržení a vytvoření samostatného státu.

Dohromady v Barceloně žije přibližně 1,7 milionu obyvatel, a to na území o rozloze cca 102 km². Pozorný čtenář si tak jistě všiml, že hustota zalidnění je tu velmi vysoká, a to cca 16 600 obyvatel na 1 km², což je šestkrát více, než v Praze.

Městské části v Barceloně

Tak, jako většina velkých měst, se i Barcelona dělí na samostatné městské části. Těch je tu rovných deset, přičemž každá část se ještě dělí na menší čtvrti, a to tzv. barri. Turisty a návštěvníky obecně bude samozřejmě zajímat centrum, ve kterém naleznou nejvíce pamětihodností a zajímavých míst. V případě Barcelony tak na mapě hledejte městskou část Ciutat Vella, která leží přímo u pobřeží. Při svých toulkách však určitě nevynechejte ani městské části Sant Martí, Sants-Montjuïc či Eixample.

Co v Barceloně navštívit?

Vzhledem k tomu, že první zmínky o Barceloně pocházejí již z 3. století před naším letopočtem, naleznete tu bezpočet historických památek, ale i těch relativně novodobých. Mezi nejznámější patří zcela určitě chrám La Sagrada Família (česky chrám Svaté rodiny), který je ikonou celého města a jeho stavba započala v roce 1882.

 

I přes tuto dlouhou dobu ovšem nebyl ještě zcela dokončen a tak na něm stále probíhají stavební práce. Při toulkách městem pak určitě nevynechejte proslulou ulici La Pedrera (někdy též Casa Milà), historickou čtvrť Barri Gòtic či vyhlášené tržiště La Boqueria. Milovníci fotbalu pak nesmí opomenout jeden z nejlepších týmu světa – FC Barcelonu a zajít si na některý z jeho zápasů.

Velice propracovaný systém MHD

Protože je Barcelona velice moderním městem, nebudete mít při přesunu mezi vašimi body zájmu žádné potíže. Ve městě je totiž v provozu velice důmyslná síť městské hromadné dopravy. Ta se skládá z autobusů, vlaků a páteřní sítě barcelonského metra, která skýtá 11 samostatných linek o délce přibližně 125 kilometrů! Já vám však doporučím ještě jeden příjemný dopravní prostředek, a to kolo. Na mnoha místech si ho totiž můžete za cca 15€ (zhruba 380 Kč) zapůjčit a být zcela nezávislí! Díky cyklostezkám, kterých tu je téměř 150 kilometrů se dopravíte prakticky všude.

Nejrychlejší a nejlevnější cesta

Na samotný závěr už mi zbývá pouze vám poradit, jak se sem nejjednodušeji a nejlevněji dostanete. Řeč je samozřejmě o letadle, kterému cesta z Prahy trvá přibližně dvě a půl hodiny. Díky aerolince Ryanair, která sem létá od konce roku 2017, se navíc ceny za letenky razantně snížily. Jestliže tak budete mít štěstí, můžete si sem zaletět za ceny začínající na zhruba 2.000 Kč! Barcelona tak ještě nikdy nebyla českým turistům dostupnější!

Barcelona
5 (100%), hlasy: 1


Tajné nabídky dovolené ve Španělsku